Jak skorzystać ze zwolnienia
Aby wrócić do zwolnienia z bycia vatowcem należy w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany (nie można zrezygnować ze zwolnienia szybciej, niż po upływie roku, licząc od końca roku), złożyć formularz VAT-R jako aktualizację w urzędzie skarbowym.
W części ’Okoliczności określające obowiązek podatkowy’ w ’Ogólne informacje’ przedsiębiorca zaznacza checkbox “podatnik będzie korzystał (korzysta) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy”. W zgłoszeniu należy podać datę od kiedy następuje ponowne korzystanie ze zwolnienia.
Zwrot odliczonego podatku VAT
Należy pamiętać, że firmy, które decydują się na skorzystanie ze zwolnienia z VAT mogą być zobowiązane do korekty podatku VAT od towarów, w stosunku do których przysługiwało im całkowite odliczenie VAT.
Korekta VAT – zasady
- Od zakupionych środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych, których cena zakupu przekroczyła 15 tysięcy zł – korekty dokonuje się przez 5 kolejnych lat, licząc od daty zakupu. Roczna korekta VAT obejmować ma 1/5 podatku (w przypadku ŚT z 1 i 2 grupy okres korekty wynosi 10 lat) – korekty dokonuje się w deklaracji za styczeń następnego roku.
- Od zakupionych środków trwałych wartości niematerialnych i prawnych, których cena zakupu była mniejsza niż 15 tysięcy zł oraz od wyposażenia. Korekty dokonuje się jednorazowo -w deklaracji za miesiąc, w którym rozpoczęto korzystanie ze zwolnienia, a zwrotowi podlega cała kwota odliczonego podatku. W przypadku, gdy od końca okresu rozliczeniowego (miesiąc/kwartał), w którym dokonano zakupu do momentu skorzystania ze zwolnienia, upłynęło 12 miesięcy – nie trzeba naliczać korekty.
- Od zakupionych towarów handlowych, surowców i materiałów niesprzedanych lub niewykorzystanych do dnia ponownego skorzystania ze zwolnienia. W tej sytuacji korekty dokonuje się jednorazowo – w deklaracji za miesiąc, w którym rozpoczęto korzystanie ze zwolnienia. Zwrotowi podlega cała kwota odliczonego podatku.