Chcąc zarejestrować się jako płatnik podatku VAT, należy podać wszelkie dane niezbędne dla identyfikacji osoby zainteresowanej rejestracją.
Informacje, które powinny znaleźć się w formularzu rejestracyjnym VAT-R:
- określenie czy jesteśmy podatnikami zwolnionymi czy czynnymi,
- informacja o korzystaniu ze statusu „małego podatnika” i rozliczali się metodą kasową,
- informacja o składaniu deklaracji za okresy kwartalne czy miesięczne,
- informacja o dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych transakcji.
Trzeba pamiętać, że dnia 1 grudnia 2008 r. wszedł do użytku nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, który określony został jako załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku VAT (Dz. U. nr 211, poz. 1331).
Pośród ważnych nowości w deklaracji VAT-R trzeba wymienić zmiany w pozycji 30 formularza, gdzie wyrazy „4-14” zastąpiono wyrazami „4-15”. Wynika to z rozszerzenia listy zwolnień przedmiotowych z VAT o działalność w zakresie gier i zakładów.
Oprócz tego w poz. 39-42, 44-45, 47-48, 54-57 dokładnie określono zapisy okresów rozliczeniowych, w związku z scaleniem standardów informatycznych w zakresie formularzy podatkowych.
W poz. 43 usunięto pozycję „podatnik traci (utracił) prawo do składania deklaracji za okresy kwartalne”, a także zmodyfikowano objaśnienia do poz. 44-45. Zmiana ta była niezbędna, ponieważ ówczesny art. 99 ustawy o VAT pozwalał wszystkim podatnikom (także niebędącym małymi podatnikami w rozumieniu ustawy) na składanie deklaracji kwartalnych.
W części C.2. spotkamy nową pozycję „51. VAT-7D, w przypadkach, o których mowa w art. 99 ust. 3 ustawy”. Wiąże się to z ustanowieniem formularza deklaracji podatkowej – VAT-7D.
Trzeba wspomnieć, że od jakiegoś czasu nie obowiązuje załącznik do formularza rejestracyjnego – VAT-R/UE. Informacje związane z rejestracją na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych zostały w nowym formularzu umieszczone w części C.3.
Dane zawarte w tej części formularza, w porównaniu z danymi, które widniały w załączniku VAT-R/UE, a zwłaszcza jego część B, zostały troszkę zmodyfikowane, w związku z nowelizacją przepisów odnoszącą się do obowiązków podatkowych w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.